Avokaadokorjamise spetsialistid

Väike kokkuvõte meie tegemistest. Siiamaani oleme Austraalias olnud juba kaks kuud. Töötanud oleme nädala kauges outbackis spraydes (siiamaani rahaliselt kõige tulusam, teenisime nädalaga pea sama summa mis 2-3 nädalaga Farmgate backpackerite hostelis..), natukene üle pooleteise kuu oleme olnud selles hostelis, millest 3 nädalat korjasime sidruneid, apelsine ja laime (suheliselt vilets palk), ning 3 nädalat korjasime ingverit (kui ümber arvutada tunnipalgaks, siis palk tuli 2-3x kõrgem kui sidruneid korjates, kuid palju abiks see ei olnud, kui nädalas oli keskeltläbi 10 töötundi, niiet jällegi halb variant). Tekitasime enda ellu natukene ka vürtsi ning käisime ühe päeva suvikõrvitsaid istutamas – järelvaatajateks olid kohalikud Beavis and Butthead´i koopiad. Seega spetsialiseerunud oleme juba kahes korjamisvaldkonnas, kohe varsti kolmes.

Viimane hommikune vaade ingveripõllule

Suvikõrvitsad

20180626_103356

Näinud oleme nii tühermaad, algelisi metsasid, suuremaid linnasid ja mitmekesiseid inimesi – nii maakaid hillbillysid kui ka linnavurlesid. Sellist metsa nagu Eestis siin Austraalias niisama lihtsalt ei näe, enamus on pigem selline stepilaadne põld kõrge heinaga, kus on mõningad üksikud juurikad ja põõsad. Ära oleme näinud (kuid mitte kallistanud) koaalad, igasugused naljakad linnud (erinevat värvi papagoisid ja kakadusid) ja putukaid (kuldnokasuurused rohutirtsud ja rakvere sardelli suurused prussakad). Viite või kuute tüüpi kalu oleme ka näinud. Autoga oleme ammutanud  natukene rohkem kui 6000 kilomeetrit, kuid autos maganud veel vaid kaks korda.

Väike geko, kelle Liis kinni püüdis. Sellised jooksid Farmgate Hostelis kogu aeg öösiti ringi. Sellise pisikese looma kohta tegid üllatavalt valju häält.

20180628_182442

Enamuse ajast siin olles on meil töö olnud olemas. Kogemus on olnud üldiselt positiivne, siiski oleme kasumis olnud ning tähelepanekuid oleme teinud palju. Kumbki meist ei ürita enam autosse valelt poolt siseneda ning ka vastassuunas sõitmine ei tundu enam imelik, pigem ei kujuta tihti enam ette mis tunne on õigel pool teed sõita. Ka hommikuti üles tõustes ei mõtle esimese asjana cosmo disci või ratastooli vajalikkusele, seega võiks need olla märgid sellest, et oleme sisse vaikselt elamas.

Niisiis jätsime väikese sündmusega enda perioodi Farmgate Backpackersis selja taha – tegime väikese istumise ja jätsime praeguseks hüvasti enda hiliseimate sõpradega Austraalia pinnal.

Astusime uude perioodi meie Austraalia pinna väisamise protsessis, kus vahetame tööd ja asukohta. Korjama hakkasime avokaadosid ja elama asusime Toowoombasse (kolmas kord juba selles linnas, võib-olla taevaisa on üritanud juba varem viidata, et peaks siia linna jääma). Seda tööd oleme planeerinud kuskil kolmeks kuuks – esimene suuremat sorti väljakutse, korjata järjepidevalt avokaadosid. Siiamaani on kõikide asjade korjamised ammutanud ennast paari nädala jooksul, kus teise nädala lõpuks leiad vaheldust ja särtsu töös natukene erinevat värvi viljades, teistsuguse kujuga lehtes jne. Oodata on palju maadeavastamise retki, kuna Toowoomba ümbruses on päris rikkalik loodus ja esimest korda nägime Austraalias metsa mis meenutab Eesti oma.

Toowoomba ka ise on väga eriline linn, kuna ta on ehitatud endise vulkaani tippu, seega igast linna äärest avaneb tõeliselt kaunis vaade.

Praeguseks üürisime ühest majast väikese toakese, mille eest maksame 220 dollarit (umbes 140 eur) nädalas – päris hea diil kuna asukoht on väga hea. Naabruskond on rahulik ja kena, maja ise on ka kena. Naabriteks on meil juhuslikult üks paar eestlasi ja üks USA neiu kes lõpetab siin doktorikraadi.

Nüüdseks oleme nädala avokaadofarmis töötanud. Tööle peame sõitma igal hommikul 40 kilomeetrit. Ärkama õnneks väga vara ei pea, tööl peame olema kella 8ks. Töö iseenesest midagi keerulist endast ei kujuta. Farmi omanikuks on Alan, kes on varasemalt olnud teadlane (merebioloog) rahvusvahelises firmas ja tal oli 250 alluvat. Tark mees kellelt on kindlasti üht teist õppida. Praeguseks on ta juba vanem (silma järgi ütleks 60 ringis) ja pensionil. See avokaadofarm ongi tema pensioniprojekt – seega ei ole peal niivõrd suurt survet. Ise on ta ka väga easy-going suhtumisega.

Me oleme Liisiga talle hea mulje ka jätnud ja ta üritas meile muretseda ka peaaluse, mis oleks töökohale lähemal kellegi sõbra juurde. Kolime sinna sisse paari nädala pärast. Käisime vaatamas juba ka ja pererahvas tundus jällegi väga tore. Saame endale siis põhimõtteliselt terve maja. Koht näeb välja täpselt selline, kus saaks harjutada meie pensionipõlve, kena maja mäenõlval kus saab õhtuti väljas terrassil istuda ja nautida päikest, mis loojub väikeste mägede vahele.

Minu tööülesanneteks on sõita tõstukilaadse agregaadiga (inglise keeles cherry-picker) avokaadopuude vahel ja korjata avokaadosid. Tõstuk tõustab kuni 7-8 meetri kõrgusele, seega saab avokaadod kätte ka puude latvadest. Tõstukid saab juhtida korvis olevatest pedaalidest, mille peal seisad. Alguses oli veidi kõhe tunne küll ennast 7 meetri kõrgusele upitada ja puu ladvas upitada viljade järele.

Kõrgelt avaneb plussina päris hea vaade.

Lisaks pean farmeri džiibiga ära vedama avodaadode korvid lähedalasuvasse puuviljade pakkimise firmasse (kuur põhimõtteliselt, kus kohalikud tegelased pakivad avokaadod ilusti ära, et poodidesse laiali saata). Ka Liis on nüüd saanud traktorijuhi hariduse. Lisaks traktori opereerimisele peab Liis kahe teise tüdrukuga korjama puude alt avokaadosid, nii kõrgele, kui ulatub korjama.

Esimese nädala jooksul saime korjata vilju vaid 2.5 päeva kuna enamustel päevadel on sadanud päris kõvasti vihma. Nägime ära ka vist peaaegu kõige paksema udu, mida näinud oleme.

20180705_154606

Praeguseks kõik – Keep calm and pick avocados!

Karl and Liis

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close